Biografie

Lambayeque: Pre-Inca Civilizations, King Kong and the Capital of Friendship
Lambayeque: Pre-Inca Civilizations, King Kong and the Capital of Friendship

A department and region in northwestern Peru known for its rich Moche and Chimú historical past is home to many traditional towns, desert landscape, dry forests including sandalwood groves and the king kong manjar monster dessert.

Wedding in Peru by the Pacific Ocean
Wedding in Peru by the Pacific Ocean

Most women dream about their wedding since their teen age, imagine how things would be and often incline to some truly romantic, movie-like ideas. I was lucky enough to get mine fulfilled in Peru, by the Pacific, on the day of the first day of autumn.

Retreat in the Amazonian Jungle of Peru
Retreat in the Amazonian Jungle of Peru

Yoga and meditation, ayahuasca with a local shaman, exploring the jungle with a native community, swimming in a lake with caimans and piranhas, all these adventures included our latest retreat in Tambopata.

Birthday Road Trip to Chanchamayo and Oxapampa
Birthday Road Trip to Chanchamayo and Oxapampa

Experiencing the High Jungle on the Valle de Chanchamayo, the coffee and chocolate from renowned Villa Rica and the beautiful nature and unique genius loci of the only Austrian-German colony in the world in Pozuzo, Oxapampa, was indeed the highlight of my 40th birthday celebrations.

New Year in the Desert of Atacama
New Year in the Desert of Atacama

As a nature lover, I felt like spending the break of the years in contemplation and peace, rather than with loud celebrations. My partner agreed to the idea of spending the last day of 2021 and the first day of 2022 in the Atacama Desert near Ica, enjoying some exploring – including that of the […]

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Photo: Ondra Vala

Martina se narodila v roce 1982. Po maturitě na gymnáziu v Kadani pracovala rok na chomutovském regionálním radiu Agara jako redaktorka zpráv a poté strávila rok v Anglii, kde se věnovala studiu anglického jazyka a britské historie a kultury.

V průběhu magisterského studia na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (obory anglický jazyk a literatura – český jazyk a literatura), ukončeného v roce 2009 summa cum laude, pracovala např. jako průvodkyně a organizátorka firemních setkání pro návštěvníky ze Spojeného království a Irska, publikovala několik článků v literárních časopisech Tvar a Literární noviny a absolvovala semestrální studijní Erasmus program v Dublinu na St. Patrick´s College.

Po návratu ze zahraničí nastoupila na katedru jazyků Vysoké školy chemicko-technologické jako lektorka anglického jazyka a češtiny pro cizince, kde působila v pozici odborné asistentky přes deset let.

Pravidelně se účastnila zahraničních stáží, zejména ve Francii, kde vyučovala angličtinu na ENSCR v Rennes, ale v roce 2011 také stážovala ve vietnamské Hanoji, kde měsíc učila český jazyk pro vietnamské studenty EPU. Některé ze zkušeností z této cesty (a z cest, které podnikla v severním Vietnamu), byly publikovány v časopise Reflex v roce 2013.

Několik let, do roku 2012, externě spolupracovala s Centrem pro zjišťování výsledků vzdělávání na utváření celostátních maturitních úloh z českého jazyka pro neslyšící studenty.

Do prosince roku 2019 vedla nekomerční kulturní portál nenudtese.cz; její recenze, rozhovory a další články si můžete přečíst ZDE. Od června 2018 spolupracuje též s cestovatelským portálem hedvabnastezka.cz, její články z cest najdete ZDE. Od ledna 2020 píše editoriály a další články pro časopis Jogadnes.cz.

V březnu 2012 vydala svůj knižní debut, povídkovou sbírku Kolej Today, která se stala nejvíce prodávaným českým dílem v nakladatelství Plejáda. Kniha byla nakladatelstvím nominována na Cenu Jiřího Ortena a ocenění Magnesia Litera v kategorii Objev roku.

V prosinci 2012 se v knihkupectvích objevil román Ztracené cesty na útěku domů, který je ve skutečnosti její prvotinou.

V srpnu roku 2016 vyšel román Zítřek byl včera, který 1. 8. 2016 na lodi Avoid Floating Gallery v Praze pokřtila kapela Zrní.

V září 2019 vydalo nakladatelství Coo Boo povídkovou sbírku Plovoucí po hvězdách.

Od roku 2016 působí jako instruktorka jógy a meditace.

Od konce června 2018 do začátku června 2019 cestovala s jógou po světě. O některých zážitcích z jejích cest si můžete přečíst zde na BLOGU.

V červenci 2019 vedla pro společnost Corny.cz Paddleboard + Yoga Tour po České republice.

Od prosince 2019 do května 2022 žila v Peru, kde působila v dobrovolnickém programu v oblasti vzdělávání dětí a výuky jógy pro veřejnost. Rovněž spolupracovala s léčiteli a bylinkáři z džungle a s aktivisty v oblasti ochrany práv zvířat. Spolu se Zuzkou Bartákovou pořádala jógové retreaty s hlubokou duchovní očistou v amazonské džungli rezervace Tambopata.

V březnu 2022 se provdala v Peru za svého peruánského partnera a přijala obě jeho příjmení, Martinez Arboleda. V srpnu 2022 se v Česku narodil jejich syn.

V současnosti pobývá v Krušných horách v České republice, kde vyučuje jógu a meditaci a věnuje se tvůrčímu psaní.

Ráda se věnuje hře na kytaru a zpěvu, tanci, malování a DIY.

Spread the love